Co zrobić, gdy dach przecieka?

Co zrobić, gdy dach przecieka?

Przeciekający dach to poważny problem, zwłaszcza wtedy, kiedy ograniczają nas finanse i nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na wymianę całego dachu, gdzie przybliżony koszt wymiany dachu dwuspadowego to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wówczas warto skorzystać z innych opcji, które wydłużą żywotność dachu przy dużo niższych kosztach naprawy. Mowa o tzw. technologii polimerowej i nylonowej.

Polimerowy materiał izolacyjny

Polimery to związki chemiczne stanowiące obecnie podstawowy składnik tworzyw sztucznych. Polimery stosuje się w wielu dziedzinach, także w budownictwie, jako materiały termoizolacyjne i uszczelniające, np. dachy. Bardzo popularne są kleje polimerowe charakteryzujące się nie tylko skutecznością w uszczelnianiu dachów, ale także łatwością i precyzją aplikacji. Doskonałą alternatywą do klejów są masy polimerowe, które świetnie zabezpieczają pęknięcia/styki na dachach przed przedostaniem się wody do wewnątrz budynku.

Dzięki tego typu preparatom można szybko wykonać powłokę wodoszczelną na dachu, a w przypadku przeciekającego dachu czas gra tu bardzo ważną rolę. Masy i kleje polimerowe dostępne są w różnych kolorach, dlatego bez problemu można je dopasować do barwy pokrycia dachowego.

Technologia nylonowa

Nylon to włókno syntetyczne, które obok polimeru jest jednym z najmocniejszych materiałów używanych do uszczelniania dachów. Nylon dekarski zabezpiecza dach przed wodą i wilgocią dzięki powłokom nylonowym, które tworzą całościowe zabezpieczenie ochronne. Dzięki temu dach jest odporny na niekorzystne warunki pogodowe. Warto dodać, że powłoki nylonowe błyskawicznie schną i są bardzo plastyczne. Dzięki łatwej aplikacji materiał ten można użyć do samodzielnego uszczelniania każdego pokrycia dachowego, bez względu na materiał, kształt dachówki itp.

Ze względu na fakt, że nylon jest doskonałym uszczelniaczem, stosuje się go także do izolacji fundamentów, ścian w łazienkach, piwnicach, pralniach, czyli wszędzie tam, gdzie występuje duża wilgotność.

Niezbędne narzędzia

Naprawa przeciekającego dachu wymaga posiadania nie tylko odpowiednich umiejętności, ale także narzędzi, które ułatwią pracę na wysokości. Osoby zawodowo zajmujące się kładzeniem czy naprawą dachów do pracy używają tzw. pasów dekarskich. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które ułatwia pracę, ale także zaoszczędza czas. Mając cały czas przy sobie niezbędne narzędzia, dekarz nie musi za każdym razem schodzić czy przemieszczać się po dachu w celu ich wymiany.

Podstawowe narzędzia dekarskie

  • młotki do prostowania i gięcia blachy i wyciągania gwoździ,

  • bezprzewodowa wiertarka,

  • bezprzewodowa gwoździarka,

  • różnej długości cęgi i kleszcze,

  • nożyce.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o drabinie oraz specjalnych pasach bezpieczeństwa!

Jeśli zależy nam na tym, by dach na długo cieszył się dobrą formą, warto na bieżąco kontrolować jego stan, a w razie jakiejkolwiek awarii, szybko eliminować wszelkie usterki, nawet te najdrobniejsze.