Okna dachowe z nawiewnikiem czy bez? Co wybrać?

Okna dachowe z nawiewnikiem czy bez? Co wybrać?

Jeśli zależy nam na właściwej wentylacji na poddaszu, warto zadbać o to, aby w oknach dachowych umiejscowione były odpowiednie nawiewniki. Nawiewniki mają jedną zasadniczą zaletę – dostarczają do pomieszczenia świeże powietrze, co pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników. Obecnie wyróżnia się dwa typy nawiewników: automatyczne oraz ręczne, choć niektórzy rozszerzają tę listę o nawiewniki charakteryzujące się wyjątkową wydajnością.

Nawiewniki automatyczne

Nawiewniki automatyczne posiadają specjalny czujnik, który uruchamia się automatycznie, kiedy zmienia się poziom wilgoci oraz ciśnienie w pomieszczeniu. Nawiewniki posiadają specjalny czujnik, który uruchamia się regulując samodzielnie otwarcie nawiewnika. W ten sposób do wnętrza dotrze tyle powietrze ile potrzeba. Dzięki temu nie tylko dostarczymy do pomieszczenia odpowiedniej ilości świeżego powietrza, ale także oszczędzimy energię cieplną, która nie ucieka niepotrzebnie przez okno.

Nawiewniki regulowane ręcznie

Jak sama nazwa wskazuje, nawiewniki te reguluje się samodzielnie za pomocą przepustnicy nawiewnika. Ilość wpuszczanego powietrza uzależniona jest od tego, jak ułoży się przysłonę. Jej otwór ustawia się ręcznie. Zwykle maksymalnie można otworzyć przepustnicę, by wpuszczała ok. 30 m3/h świeżego powietrza.

Nawiewniki wydajne

W tego typu nawiewnikach uwaga skupiona jest przede wszystkim na ich wydajności. Można je regulować ręcznie. Dopływ świeżego powietrza jest ustawiony w taki sposób, aby wartość ciśnienia na zewnątrz oraz wewnątrz była optymalna. Wiele zależy oczywiście od rodzaju okna, od jego wymiarów oraz tworzywa, z jakiego zostało wykonane. Warto dodać, że nawiewniki można zamontować zarówno w oknach, jak i w ścianach budynku.

Odpowiednia wentylacja okienna na poddaszu to bardzo istotna kwestia, dlatego każdy, kto decyduje się na zakup okna dachowego, powinien zadbać o to, aby okno połaciowe było zaopatrzone w nawiewnik.