Rodzaje pokryć dachowych

Rodzaje pokryć dachowych

Pokrycia z blachodachówki

Blachodachówka to jeden z najpopularniejszych materiałów, który używa się do pokrycia dachów, głównie ze względu na łatwy montaż oraz trwałość i funkcjonalność materiału. Blachodachówka jest lekka, dlatego wykorzystuje się ją do wielu typów konstrukcji – nie wymaga ciężkiej konstrukcji więźby dachowej. Niewielkie obciążenie to nie jedyny atut tego rodzaju pokrycia dachowego. Blachodachówka, jak sama nazwa wskazuje, wykonana jest z blachy. W związku z tym można ją dowolnie profilować – dopasować kształt do różnych płaszczyzn. Blachodachówka to produkt profilowany na kształt dachówki, który może być malowany na dowolny kolor, dlatego z łatwością można dopasować barwę blachodachówki do koloru elewacji. Blachodachówka mimo że jest lekka, jest przy tym bardzo trwała. Potrafi wytrzymać nawet do 40-50 lat. Mimo że blachodachówkę trudniej się tnie, to lepiej prezentuje się ona pod względem wizualnym niż zwykła blacha.

Powłoki blachodachówek mogą być pokryte:

  • poliestrem – jest to najtańszy i najcieńszy materiał, niestety podatny na uszkodzenia i niekorzystne warunki atmosferyczne,
  • poliester mat – materiał nieco grubszy (35 mikronów) i odporniejszy, ale także droższy,
  • pural – jedna z droższych powłok o grubości 50 mikronów, powłoka trwała i odporna na zanieczyszczenia,
  • plastizol – doskonale ochrania blachodachówkę przed korozją, jej grubość to ponad 200 mikronów.

Tradycyjne dachówki

Dachówki to pojedyncze płytki do pokrywania dachów, które w odróżnieniu od blachodachówek są bardziej wymagające pod względem sposobu kładzenia, przygotowywania podłoża itp. Ze względu na grubość i ciężar dachówek ich cena jest wyższa, ponieważ są solidne i trwalsze niż zwykła blacha. Co więcej, zwiększają komfort użytkowania poddaszy, ponieważ dachówki tłumią dźwięk i wszelkie dudnienia.

Przy zakupie dachówek warto zwrócić uwagę na to, czy cała seria będzie pochodziła z tego samego wypalania. W innym przypadku można spodziewać się, że dachówki będą różniły się odcieniem. Jeśli zależy nam na dachówkach naprawdę dobrej jakości, powinniśmy również zwrócić uwagę na kolor wewnątrz dachówki. Powinien on być taki sam jak na zewnątrz. To będzie świadczyło o najwyższej jakości materiale.

Najpopularniejsze rodzaje dachówek

  • dachówki ceramiczne – są ciężkie, ponieważ wyrabia się je z gliny ceglarskiej, w związku z tym tego typu dachówki mogą być układane jedynie na wytrzymałej i dodatkowo wzmocnionej więźbie dachowej,
  • dachówki cementowe – wykonane są z zaprawy cementowej, są trwałe i odporne na niekorzystne warunki pogodowe, zwłaszcza mróz,
  • dachówki szklane – wykonane z mocnego szkła. Pełnią nie tylko funkcje ozdobne, ale także funkcjonalne, ponieważ doświetlają dodatkowo pomieszczenie na poddaszu. Są trwałe i wytrzymałe. Niektóre z nich są wyposażone w elementy grzewcze.

Pokrycia z blachy

Pokrycie dachu zwykłą blachą jest najtańszym rozwiązaniem, ale pod względem wizualnym tego typu pokrycie nie zachwyca. Mimo to blacha ma swoich zwolenników, którzy uważają, że blacha najlepiej sprawdzi się na budynkach, które narażone są na silne wiatry i niekorzystne warunki atmosferyczne. Blachę można bowiem dokładnie przymocować do podłoża i z pewnością dużo łatwiej się ją tnie.

Rodzaje blach dachowych

  • blachy miedziane,
  • blachy cynkowo-tytanowe,
  • blacha stalowe ocynkowane.

Przy wyborze pokrycia dachowego warto wziąć pod uwagę typ budynku, specyfikację budowy dachu oraz środki finansowe, jakie zamierzamy na nie przeznaczyć.