Samodzielna obróbka okien dachowych. Czy to dobry pomysł?

Samodzielna obróbka okien dachowych. Czy to dobry pomysł?

Montaż okien dachowych to czynność, która wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi oraz sprzętu, ale także odpowiednich umiejętności i wiedzy na temat obróbki okien połaciowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowców w tej dziedzinie, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Obróbkę okien można wykonać samodzielnie. Jak się do tego zabrać? Istnieją dwa rozwiązania, a mianowicie:

1. Obrabianie okien za pomocą płyt kartonowo-gipsowych

Płyty kartonowo-gipsowe wykorzystuje się głównie do remontów ścian, w celu ich wyrównania, a także w przypadku podziału pomieszczeń na mniejsze. Okazuje się, że płyty kartonowo-gipsowe doskonale sprawdzają się także jako materiał do obróbki okien, zwłaszcza w miejscach, w których dominują skosy, a tak jest w przypadku okien dachowych. Przystępując do obróbki okna zamontowanego w dachu, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, tj. kątownik stolarski, gumowy młotek, ostry nóż/nożyce, ołówek stolarski oraz specjalną piłę do przycinania płyt kartonowo-gipsowych.

Zasada jest następująca: zaczynamy od dolnej części okna, potem zajmujemy się górą, a na końcu obrabiamy boki. W ten sposób unikniemy ewentualnych odkształceń płyt, ponieważ boki będą nachodziły na dolną i górną warstwę i tym samym ją usztywnią. Płyty kartonowo-gipsowe przykręcamy do ściany, nigdy nie do ramy okna. Poza tym warto pamiętać o tym, aby dobrze zagruntować krawędzie płyt, ponieważ znajdują się one blisko okna, a tam gromadzi się najwięcej wilgoci. Warto więc zadbać o to, by te miejsca były wzmocnione.

2. Wykorzystanie tzw. szpalet okiennych – gotowych ram z drewna bądź tworzywa sztucznego

Czym są szpalety? Są to gotowe wnęki okienne, które bardzo ułatwiają obróbkę okien w dachu. Pod względem wizualnym przypominają one gotowe kołnierze, które zakłada się na okna połaciowe. Jest to szybka i tania metoda obróbki okna. We wnętrzu okna montujemy płyty gipsowe, a na nie szpalety, które należy odpowiednio przyciąć. Później montuje się je we wnęce i wykańcza ozdobnymi listwami. Szpalety zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, a także są łatwe w utrzymaniu czystości.