Usuwanie azbestu

Usuwanie azbestu

Dawniej dachy pokrywano eternitem – trwałym i wytrzymałym materiałem budowlanym, wytwarzanym z cementu oraz azbestu. Eternit zapewniał odporność pokrycia dachowego na ścieranie oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Po jakimś czasie okazało się, że zawarty w eternicie azbest szkodliwie wpływa na zdrowie człowieka, ponieważ jest rakotwórczy. Co ciekawe, jego niekorzystne właściwości ujawniają się dopiero podczas ruszania, przesuwania eternitu. Wówczas powstające w wyniku łamania opiłki wnikają do płuc i mogą powodować choroby, które ujawniają się często dopiero po pewnym czasie.

Azbest a przepisy prawne

W związku z negatywnym wpływem azbestu na zdrowie człowieka został wydany przepis prawny zabraniający stosowania tego typu tworzyw jako pokryć dachowych. Akt prawny ten zawarty jest w ustawie z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest:

Art. 1.
1. W celu wyeliminowania produkcji, stosowania oraz obrotu wyrobami zawierającymi
azbest zakazuje się:
1) wprowadzania na polski obszar celny:
a) wyrobów zawierających azbest,
b) azbestu,
2) produkcji wyrobów zawierających azbest,
3) obrotu azbestem i wyrobami zawierającymi azbest.

Choroby wywoływane przez azbest

Azbest bardzo niekorzystnie wpływa na układ oddechowy, dlatego osoby narażone na bezpośredni kontakt z eternitem mogą być zagrożone takimi chorobami, jak:

1. Pylica azbestowa

Jedna z najpopularniejszych chorób występujących u osób, które na co dzień mają do czynienia z azbestem. Włókna azbestowe wnikają do płuc i osiadają na pęcherzykach płucnych, a to z kolei przyczynia się do niewydolności płuc. Najlepszym rozwiązaniem jest przestrzeganie pewnych zasad podczas zmiany pokrycia dachu, zwłaszcza w momencie usuwania eternitu. Doskonałym rozwiązaniem jest użycie specjalnych masek ochronnych na twarz, a także rękawic oraz kombinezonów ochronnych.

2. Nowotwory złośliwe

Najgroźniejszy nie tylko dla zdrowia, ale także życia typ choroby wywołany przez włókna azbestowe. Rak płuc, zwany międzybłoniakiem opłucnej, to złośliwy nowotwór, który objawia się najczęściej między 26 a 60 rokiem życia. Nie bez powodu nazywa się azbest cichym zabójcą. Unoszący się pył jest niewidoczny i przenika do organizmu zarówno przez drogi oddechowe, jak i przez skórę.

3. Zmiany skórne

Zapalenie skóry to także jedna z najczęstszych chorób wywołanych przez włókna azbestowe zawarte w eternicie. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się na głowie i przybierają postać tzw. łupieżu azbestowego. Choroba ta objawia się złuszczaniem naskórka, który wyglądem przypomina łupież, stąd nazwa choroby. Łupież azbestowy jest trudny do usunięcia, dlatego warto wybrać się do specjalisty – dermatologa.