Wszystko na temat blachodachówek

Wszystko na temat blachodachówek

Blachodachówka to jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych. Jest stosunkowo niedroga, a przy tym doskonale prezentuje się pod względem wizualnym. Niemniej jednak przed podjęciem decyzji o jej zakupie, warto skonsultować się z fachowcem, który doradzi nam, jaki typ blachodachówki wybrać, ponieważ różnią się one od siebie nie tylko wybarwieniem, kształtem, ale także rodzajem powłoki.

Różnice między dachówką a blachodachówką

Dachówki to oddzielne płytki, które kładzie się na dach. Są trwałe i solidne, odporne na korozję i niekorzystne warunki pogodowe. Ich cena jest dużo wyższa niż blachodachówek, choć należy przyznać, że blachodachówka stanowi imitację dachówek, jest tańsza i bardzo szybko się ją kładzie. Z tego powodu najchętniej wybierana jest przez klientów.

Blachodachówka – rodzaje powłok

Decydując się na pokrycie dachu blachodachówką, bardzo ważną czynnością przy zakupie jest wybór odpowiedniej powłoki, która nie tylko pełni ważną funkcję pod względem wizualnym, ale także zabezpiecza dach przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, pęknięciami itp.

Obecnie wyróżnia się cztery rodzaje powłok blachodachówki, a mianowicie:

  • Poliester standard i mat – najstarsze i zarazem najpopularniejsze typy powłoki, które czynią blachodachówkę gładką i lśniącą w przypadku standardu, natomiast poliester mat czyni blachodachówkę chropowatą. Blachodachówki pokryte poliestrem są tanie i jednocześnie posiadają najbogatszą gamę wybarwień, choć w przypadku matu cena jest wyższa i wybarwienie ograniczone.
  • Plastizol – w przeciwieństwie do powłok z poliestru plastizol jest bardziej odpornym materiałem na szkodliwe związki chemiczne, dlatego wykazuje większą wytrzymałość i trwałość pokrycia dachu blachodachówką z tego typu powloką. Powłoka z plastizolu powoduje, że blachodachówka jest grubsza, co może utrudniać jej aplikację.
  • Pural – tego rodzaju powłoki są odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Jedynym mankamentem jest to, że przez wysoką jakość są droższe i dostępne w mniejszej liczbie wybarwień.
  • PVDF – powłoka mająca w swoim składzie tworzywo PVDF jest stosunkowo gruba (ok. 25 µm), solidna i wytrzymała. Jest droższa od powłoki puralowej, ponieważ posiada większą odporność na zanieczyszczenia powietrza.

Montaż i konserwacja

Ważną kwestią przy montażu blachodachówki jest kształt połaci, czyli nachylonej powierzchni dachu. Należy wykonać dokładny pomiar powierzchni dachu, a także:

  • Wykonać ruszt pod blachodachówki, czyli tzw. krokwi, łat i kontrłat. Są to drewniane listwy, do których później mocuje się blachodachówkę. Pamiętajmy, że pod krokwiami należy położyć dodatkowo warstwę izolacyjną.
  • Dokonać montażu arkuszy. Arkusze blachy mocujemy w zależności od rowków odprowadzających wodę. Jeśli rowek znajduje się po lewej stronie, to arkusz montujemy od strony prawej i na odwrót.
  • Kolejny etap to tzw. obróbka boczna. Rozpoczyna się ja od montażu rynny brzegowej, która będzie odprowadzała wody opadowe, dlatego obróbkę należy wykonać z ogromną dokładnością, aby w przyszłości uniknąć ewentualnych przecieków.

Przy montażu blachodachówek należy pamiętać, aby wykonać bardzo dokładne wymiary powierzchni, która ma być pokryta blachodachówką. Istotne jest także nachylenie połaci, wymiary desek na krokwie itp. Konserwacja blachodachówki odbywa się poprzez naniesienie na blachę odpowiedniego preparatu. W sklepach budowlanych znajdziemy ich całe mnóstwo. Wystarczy wskazać jedynie rodzaj pokrycia. Dużo ważniejsze przy konserwacji dachu jest odpowiednie użycie narzędzi. Pamiętać należy, że blachodachówka jest dość miękkim tworzywem, dlatego lepiej unikać twardych szczotek powodujących zadrapania. Najlepszym sprzętem, który skutecznie usunie brud i dodatkowo pokryje dach preparatem konserwującym, będzie myjka wysokociśnieniowa, czyli wszystkim dobrze znany kärcher.