Wszystko na temat rynien dachowych

Wszystko na temat rynien dachowych

System rynnowy ma za zadanie odprowadzić wodę opadową do kanalizacji. Przymierzając się do zakupu systemu rynnowego, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim właściwości materiału, z jakiego został wykonany. Materiał ten powinien być zarazem lekki, jak i odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki pogodowe.

Rodzaje rynien

  • stalowe – solidne i wytrzymałe, charakteryzują się niezawodną szczelnością, dostępne w różnych wybarwieniach.
  • stalowe ocynkowane – najczęściej wybierane, produkowane z blachy, nie odkształcają się, są tanie i wydajne.
  • PVC – wykonane z tworzywa sztucznego, dostępne w różnych wybarwieniach, odporne na niekorzystne warunki pogodowe (zwłaszcza na zmiany temperatury i promieniowanie UV).

Montaż rynien

Montaż rynien nie jest tak skomplikowany jak kładzenie pokrycia na dach, niemniej jednak wymaga posiadania odpowiednich umiejętności, narzędzi oraz, rzecz jasna, odpowiednich elementów orynnowania, do których należą:

  • haki nakrokwiowe/doczołowe – wybór zależy od mocowania. Jak sama nazwa wskazuje, haki nakrokwiowe montuje się zwykle do krokwi lub łaty nakrokwiowej, co 50-60 cm. Jeśli decydujemy się na haki nakrokwiowe, to należy je przybić jeszcze przed zakończeniem kładzenia dachu. W związku z tym należy zadbać o to, by wszystko było zamocowane w odpowiedniej odległości i pod odpowiednim kontem. W przypadku haków doczołowych montaż jest znacznie łatwiejszy. Haki montuje się bezpośrednio do deski czołowej.
  • rynajzy – elementy konstrukcyjne potrzebne do zaczepu rynny do deski krokwi, rynajzy umożliwiają stabilne osadzenie poziomych systemów rynnowych pod odpowiednim kontem.
  • wsporniki – elementy konstrukcyjne, bardzo istotne przy montażu systemów rynnowych, ponieważ stanowią dodatkowe wsparcie przy dużych obciążeniach, np. silnych opadów śniegu.
  • kształtki – łączą poszczególne odcinki rynien, dzięki temu cały system rynnowy jest stabilny i wytrzymały, a tym samym nie powoduje dostania się deszczówki na elewację.

Drożność rynien

Bardzo ważne jest dbanie o to, by zamontowany system rynnowy funkcjonował prawidłowo, czyli był drożny i nie przeciekał. W związku z tym należy przynajmniej dwa razy do roku oczyścić rynny z liści, szyszek, mchu i innych nieczystości. Dobrym rozwiązaniem jest założenie na rynnach specjalnych siatek, które zabezpieczają rynny przed ewentualną blokadą odpływu. Szybkie i skuteczne czyszczenie rynien zapewni także dokładne wymycie ich pod wysokim ciśnieniem myjką karcher.