Wszystko na temat więźb dachowych

Wszystko na temat więźb dachowych

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja nośna dachu. To właśnie ona stanowi szkielet dachu, to na niej osadzone jest całe pokrycie dachowe. Warto więc zadbać o to, by więźba dachowa była solidna i wytrzymała. Podczas budowy dachu należy zwrócić szczególną uwagę na to, by każdy element konstrukcji był odpowiednio umiejscowiony i przymocowany.

Najważniejsze elementy więźby dachowej

  • wieniec – rodzaj belki żelbetowej mocowany wzdłuż zewnętrznych ścian budynku. Główną funkcją wieńca jest usztywnienie konstrukcji dachowej, czyli połączenie stropu ze ścianami.
  • murłata – belka wykonana z drewna, usytuowana na murze budynku, dokładnie w miejscu, gdzie opiera się więźba dachowa.
  • krokiew – belka o pochyłej konstrukcji, której zadaniem jest podtrzymanie całego pokrycia dachowego.
  • płatew – podłużna belka umieszczona w konstrukcji nośnej dachu. To właśnie na niej opierają się jętki, krokwie oraz dźwigary.
  • kleszcze – jeden z drewnianych elementów usztywniających całą konstrukcję dachową, umiejscowiony pod płatwiami.

Charakterystycznym elementem więźby jest tzw. wiecha. Jest to wieniec składający się z kolorowych kwiatów, pęku traw oraz gałęzi symbolizujący, że budowa zbliża się ku końcowi. Zawieszanie wiechy związane jest z polską tradycją budowlaną.

Więźby krokwiowe i jętkowe

Więźby krokwiowe to najprostszy typ więźby stosowany przy niewielkich rozmiarach dachu dwuspadowym, ponieważ więźby krokwiowe mają tylko dwa punkty oparcia. Więźba jętkowa stosowana jest przy budowie dachów o dużej powierzchni i rozpiętości. Tego typu więźba musi być odpowiednio wzmocniona za pomocą poziomych więzarów jętkowych. Więźby płatwiowo-jętkowe zwykle stosuje się przy konstrukcjach dachowych o rozpiętości średnio 10 m. W związku z tym dodatkowo wykorzystuje się dodatkowe podpory w celu podtrzymania konstrukcji dachu.

Jakie drewno wybrać na więźbę dachową?

Drewno na więźbę dachową powinno być przede wszystkim trwałe i wytrzymałe. W związku z tym fachowcy polecają drewno drzew iglastych, które jest nie tylko solidne, ale także łatwe w obróbce. Dużą popularnością cieszy się sosna oraz świerk, choć coraz częściej w budownictwie stosuje się także jodłę, a także modrzew. Jeśli decydujemy się na zakup któregoś z wyżej wymienionych typów drewna, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby drewno to było dobrze wysuszone. Kolejną ważną czynnością będzie odpowiednie zabezpieczenie drewna za pomocą impregnatów, które ochronią konstrukcję przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, głównie wilgoci i grzybów.